A geotextil vagy más néven geotextilia egy filcszerű textilanyag, amely tűnemezelt szálszerkezettel készül. Leggyakrabban fekete színű, de elterjedőben van a barna, szürke, sőt van fehér típus is. Különböző anyagvastagságban kapható (g/m2), amivel a víz- és légáteresztő képessége, valamint a gyomállósága szabályozható. Létezik szőtt és nem szőtt technológiával is. A leggyakrabban mi a nem szőtt, hanem tűnemezelt technológiával készült fajtát használjuk a kertben.
A geotextil felhasználási területe a köztudatban szinte egyetlen területre koncentrálódik, mégpedig a gyomok visszaszorítására. Tény, hogy kiváló segítség a gyomok elleni harcban, azonban számos más területen is kitűnő tulajdonságokkal bír.
A letakart felületeket a napsugár éltető hatásai nem érik, így a gyomok nagy része nem tud kikelni vagy a kikelést követően nem tud kifejlődni. Tovább növelhető ez a képessége mulcs fedéssel.
Szálszerkezetének sűrűségéből adódóan a talaj apró, tápanyagban gazdag szemcséit felfogja, ugyanakkor a vizet átereszti. Segíti ezáltal a talaj vízelvezető képességét és megakadályozza a pangó víz kialakulását.
Nyáron a talajtakarással létrejött árnyékolás megvédi a talajt a gyors kiszáradástól és a felmelegedéstől. Télen szintén a takarás miatt a talajhőt fogja meg, amivel a fagyok okozta kár kerülhető el.
Mind a dísznövény-, mind pedig a haszonárú növény kultúrában vannak olyan növények, amelyek speciális talajt igényelnek. A geotextilia alkalmas arra, hogy talajrétegeket, különböző anyagösszetételű talajokat válasszunk el egymástól, ezáltal megvédve a növény gyökérzetét a talajkeveredéstől.
A geotextilt a legtöbb esetben takarni szokták valamilyen mulcsozó anyaggal. Leggyakoribb módon fenyőkéreg takarással. A geotextil megóvja a talajt a fenyőkéreg talajfelszíni berothadásától és annak erős gyantás-savas kémhatásától.
A geotextilia önmagában nem nyújt rendezett és dekoratív látványt, ezért használnak a takarására mulcsot. Leggyakrabban ez valamilyen fenyőkéreg, ami nem csak funkcióiban támogatja erősen, de rendkívül szép látványt is nyújt. Egyébként zúzott kövek vagy görgeteg kövek is a gyakori takaró elemei.
A kertünk örökzöld és évelő növényei alá nagyon hasznos, fenyőkéreg kombinációval pedig igen dekoratív látványt nyújt ez a takarás.
Minden szabad földfelület alkalmas arra, hogy kiszáradjon vagy gyomosodjon. A geotextiliás + mulcsos takarás jó megoldást kínál.
Bizonyos esetekben dekorálás céljából görgeteg kő is kerülhet a geotextilre.
Sok utcafronti helyen a gazosodás és igénytelen parlagonhagyás helyett valamilyen zúzalék követ terítenek. Alá mindenképpen javasolt ez a textil megoldás.
A gyomok visszaszorítására és a párolgási veszteség csökkentésére sok helyen kiválóan bejött ez az alkalmazás.
Nem szükséges az átfogó talajcsere, ha olyan dísz- vagy haszonárú növényt szeretne egyet-egyet, vagy tömegével ültetni, aminek speciális talajigénye van. Ilyen például a közkedvelt hortenzia vagy az áfonya.
Elég csak a megfelelő méretű ültetőgödör elkészítése és kibélelése, majd a megfelelő talajjal a növény beleültetése.
A réttegrendbe beépített geotextilia megakadályozza az agresszíven terjedő gyomokat abban, hogy alúlról, a fugák között hajtsanak ki állandóan.
Általában 1m és 2m széles, 100m-es tekercsben kapható. Kiválasztása a területünk nagyságától és szélességétől függ tehát. A szövet anyagvastagságát (80g vagy 150g esetleg 400g) a várható környezeti terhelés határozza meg. A szakmában megoszlanak a vélemények a vastagság kiválasztását tekintve. Mi általános díszkerti felhasználásban, növénycsoportok alá ritkán használunk 150g-nál vastagabbat. Azonban sok kertész kolléga esküszik a 250-400g-os textilre, tapasztalataira hagyatkozva.
A kiterítésére két lehetőség kínálkozik:
1. Amikor a növények már be vannak ültetve
2. Amikor a növényeket csak a kiterítés után ültetjük el
Szükséges szerszámok:
- Éles olló vagy sniccer
- Ültetőkanál, ásó
- Vödör
- Kréta
Általában ezzel a verzióval találkozunk többet a dísznövénykultúra területén, hiszen vagy már meglévő koros növények alatt hozunk létre mutatós növényágyást és választjuk le gyepszegély használatával a füves területtől, vagy új növényágyás létrehozásával beültetjük a nagyobb növényeket és utána terítjük köré a geotextilt. Kisebb növényeket könnyű a terítés után is eültetni úgy, hogy egy megfelelő méretű "X"-et vágunk a textilbe és a kisméretű ültetőgödröt azon keresztül kanalazzuk ki egy ültetőkanál segítségével.
A nagyobb növények köré való terítés nagyon alapos legyen! Ne hagyjunk több helyet a gyomnövényeknek, mint amit amúgy is megtalálnak majd. Fontos viszont, hogy amikor leterítjük, akkor a növény törzsét, szárát ne nyomja, ne"folytogassa" a textil!
Egyetlen darab szövet segítségével NEM LEHET megoldani a tökéletes takarást! Semmi gond sincs vele, ha több darabból jön össze a dolog, azonban ilyenkor figyelni kell, hogy megfelelő átfedés legyen az anyagok találkozásánál és az egy leszúró tüskével rögzítve legyen! Ilyen tüskét lehet kapni műanyagból vagy fémből is.
Van, hogy olyan növényágyást készítünk vagy növényültetést végzünk, ahol egyformán kisebb termetű növényeket ültetünk, akkor erre a legmegfelelőbb módszer az, ha takaró szövetet előbb tekerjük ki! Nagy előnye, hogy egyéltalán nem vagy csak nagyon kevés átfedéssel kell, hogy dolgozzunk. Ilyenkor célszerű a növények helyét krétával megjelőlni, majd "X" vágással a szövetet megvágni. Ültetőkanállal vagy ásóval ki lehet emelni az ültetőgödröt és a növény beültetését követően vissza kell hajtani a szövetet kellő alapossággal.
A szövetet a terület széleinél fontos rögzíteni, például a gyepszegély alá érdemes betűrni, ha a terület el van választva a gyeptől. Ebben az esetben is a legalkalmasabb a műanyag border gyepszegély, amit itt tud megnézni! Ha nem ilyen körülményeknek kell megfelelni, akkor a szélekbe le is lehet ásni 20 cm mélységben a szövetet, de a legjobb az aláhajtás.
A geotextil kiterítése után úgy tűnik, hogy nem ázik át, amikor locsolni próbáljuk a növényeket, vagy a csepegtető öntözést elindítjuk! Ez a felületi feszültség miatt van így, a víz általában a lepereg és a mélyebb pontokon gyűlik össze. Ne aggódjunk, mert amikor betakarjuk betakarjuk a szövetet a kiválasztott mulccsal, akkor az átnedvesedik és utána már minden ponton átengedi a nedvességet!
A geotextil könnyen kezelhető anyag, használata nem igényel szakmai jártasságot, leterítése igen egyszerű művelet!
A geotextil nem keverendő össze az agroszövettel! Sokak számára nem tisztázott, hogy ezek különböznek egymástól. Az agroszövet is alkalmas a gyomok visszaszorítására és vízáteresztő képességű, de sokkal merevebb. Felhasználása inkább a haszonnövények területén elterjedt, valamint a faiskolákban találkozhatunk vele, ahol a földre terítve ezen tartják a növényeket, hogy azok ne gyökeresedjenek le.